Aktuality

„Vytuň si školu!“ láká žáky druhého stupně nová soutěž

Vylepšit prostory školy nebo jejího bezprostředního okolí? Na „vytunění“ míst, která školáci nejvíce využívají, nyní mohou získat dvacet tisíc korun z nové soutěže. Město ji vyhlašuje v rámci místní Agendy 21, mezi jejíž hlavní myšlenky patří i větší zapojení občanů do rozhodování a plánování města. Žáci druhých stupňů olomouckých základních škol tak budou mít možnost sami vymyslet, naplánovat a v případě úspěchu v soutěži i zrealizovat svůj vlastní projekt na vylepšení školního prostředí nebo místa, které při cestě do nebo ze školy intenzivně využívají.

Plán pro chytrou Olomouc. Veřejné projednání už zítra, zapojte se!

Udržitelná rozumná řešení založená na datech a ne na pocitech – tak by se dala popsat oblast Smart City, jejímž cílem je usnadnit lidem život ve městě. A právě na tom se nyní můžete podílet i vy. Jak nejlépe pracovat s otevřenými daty řeší Plán pro chytrou Olomouc. S jeho návrhovou částí se můžete seznámit na veřejném projednávání, kde se samozřejmě můžete zapojit také do diskuse a podělit se o svůj názor. Veřejná prezentace bude on-line, ve středu 14. července od 17 hodin.

Připojte se k on-line prezentaci budoucího parku na Lazcích

Veřejná on-line prezentace Parku na Dlouhé se uskuteční již zítra od 17:00 hodin přes aplikaci Teams. Připojit se můžete na odkazu http://bit.ly/park-na-dlouhe. Zástupci města vás společně s autorem studie seznámí s variantami návrhu, jak by mohl nový park u Mlýnského potoka na Lazcích vypadat.

Vytvoření průhledu na katedrálu sv. Václava | Vizualizace Zahrada Olomouc

Na Lazcích vznikne nový park. Město představí jeho dvě varianty

Plánování „Parku na Dlouhé“ se dostává do další fáze. Po loňském veřejném projednávání navrhl zahradní architekt Radek Pavláčka dvě varianty podoby budoucího parku, které nyní chtějí zástupci města opět představit veřejnosti. Vyslechnout záměry a vyjádřit se k nim můžete v úterý 15. června od 17 hodin při on-line prezentaci aktualizované studie.

Sčítání lidu, domů a bytů po 100 letech bude hlavně online

Česko čeká nejmodernější sčítání lidu, domů a bytů, začne 27. března. Český statistický úřad jej startuje v roce, kdy od prvního prvorepublikového sčítání uplyne přesně 100 let. Jeho první fáze, která je připravena jako online, bude zcela bezkontaktní, a vzhledem k epidemické situaci i nejbezpečnější.

Likvidace nevzhledného zákoutí v ASO parku předznamenává jeho revitalizaci | Foto: Blanka Martinovská

Likvidace nevzhledného zákoutí v ASO parku předznamenává jeho revitalizaci

Zásadní proměna pro další kus veřejného prostoru v Olomouci. Velké úpravy čekají ASO park, první krok k jeho postupné revitalizaci už začal. Prostranství lemované ulicemi U Stadionu a Na Střelnici, které kdysi zdobila i stavba měšťanské střelnice, se postupně promění v důstojný prostor, jenž znovu doplní prstenec olomouckých historických parků.

Olomouc znovu pomůže profesionálním hasičům. Přispěje na nové termokamery | Foto: HZS Olomouckého kraje

Olomouc znovu pomůže profesionálním hasičům. Přispěje na nové termokamery

Spolupráce města Olomouce a profesionálů z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje pokračuje. Městská rada včera schválila uvolnění dotace pro profesionální hasiče, za kterou nakoupí nové termokamery.

Investice v městských lesích, opravou projde cesta a dva mosty | Foto: Pavel Snášel

Investice v městských lesích, opravou projde cesta a dva mosty

Lesní cestu U Hájenky a dva mosty v Litovelském Pomoraví promění velké opravy. Radní už vybrali dodavatelskou firmu. Stavět se může začít už letos v létě.

Už v červnu se cykliské projedou po nové části cyklostezky podél Bystřičky | Foto: Blanka Martinovská

Už v červnu se cykliské projedou po nové části cyklostezky podél Bystřičky

Město začalo se stavbou další části Jantarové cyklostezky. Cyklisty povede podél řeky Bystřice z olomoucké městské části Hodolany do Bystrovan. Stroje i pracovníci stavební firmy už jsou na místě. Nová část cyklostezky vyřeší i nebezpečné přejíždění frekventované Hodolanské ulice v místě vyústění ulice U Ambulatoria.

Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát | Foto: Michal Folta

Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát

I v kvalitě péče o lesy jsou mezi různými hospodáři rozdíly. Lesy města Olomouce, které se starají o rozsáhlé městské lesy, to dělají dobře. „Pěstování zdravých a odolných lesních porostů je v době klimatických změn mimořádně důležité. Například v lesním hospodářském celku Březové hospodaříme podle standardů certifikace The Forest Stewardship Council,“ říká hrdě primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Před olomouckou radnicí vlaje vlajka pro Tibet | Foto: Michal Folta

Před olomouckou radnicí vlaje vlajka pro Tibet

Už dvacátý šestý rok vyvěšuje olomoucká radnice vždy 10. března tibetskou vlajku. Jako jedno z prvních měst v České republice se totiž Olomouc už v roce 1996 připojila k celosvětové iniciativě s názvem Vlajka pro Tibet.

Město zajistilo roušky a respirátory pro seniory i občany s nízkými příjmy | Foto: Shutterstock

Město zajistilo roušky a respirátory pro seniory i občany s nízkými příjmy

Město Olomouc se snaží ulehčit dopady koronavirové pandemie rovněž nízkopříjmovým spoluobčanům, ať už jde o příjemce dávek pomoci v hmotné nouzi v produktivním věku nebo seniory s nízkými důchody.

Slovanské gymnázium Olomouc pomáhá | Foto: Youtube SGO

Slovanské gymnázium Olomouc pomáhá

Studenti a učitelé česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc společně s neziskovou organizací Chermon vytvořili hudební klip na podporu zdravotníků Fakultní nemocnice Olomouc, kteří jsou v první linii péče o (nejen) covidové pacienty.

Růže sestřičkám jako poděkování za obětavou práci | Foto: Daniel Schulz

Růže sestřičkám jako poděkování za obětavou práci

Poděkovat v nelehké době květinami? V Olomouci určitě! Díky od města míří ke všem zdravotním sestřičkám v olomouckých nemocnicích, ve službách domácí zdravotní a hospicové péče a sestřičkám i pečovatelkám v sociálních službách. V podobě červených růží poděkování symbolicky putovalo v pátek 5. března do nemocnice, charity i do domova seniorů.

Primátor uctil památku T. G. Masaryka | Foto: Daniel Schulz

Primátor uctil památku T. G. Masaryka

V neděli 7. března si republika připomene 171. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Kvůli pandemické situaci se však letos k uctění výročí jeho narození nemohly sejít u památníku na Žižkově náměstí desítky lidí. Pietní akt proběhl pouze jako tiché položení věnců a kytic.