Aktuality

Má vlast cestami proměn – hlasujte pro obnovu radnice v další soutěži

Líbí se vám, jakou obnovou prošla v minulých letech historická budova radnice na Horním náměstí? Její rozsáhlá rekonstrukce už získala řadu ocenění, teď se o další uchází v rámci soutěžní výstavy Má vlast cestami proměn. Na odkazu https://www.cestamipromen.cz/hlasovani čeká na váš hlas.

Putovní výstava ukazuje proměny nejrůznějších míst, které se díky citlivým zásahům staly upravenými a užitečnými. Prostřednictvím fotografií a příběhů na jednotlivých výstavních panelech prezentuje stav před rekonstrukcí a po ní a každý rok jsou na nich k vidění opravy či obnovy opravdu různorodých míst. Od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi až po krajinářské úpravy v parcích či sadech.

Z původního říjnového termínu, kdy měla putovní výstava Má vlast cestami proměn zavítat také do Olomouce, bohužel kvůli technickým překážkám sešlo. O možnosti vystavit soutěžní panely v Olomouci v jiném termínu bude s organizátorem jednat Olomoucký kraj.

Hlasovat v soutěži můžete až do 1. května 2022.

Olomouc – Obnova radnice

Olomoucká radnice představuje již po šest staletí symbol hospodářského a politického významu města Olomouce. Kamenná stavba radnice vznikala od roku 1420, a to po požáru původní dřevěné budovy. Tato proměna je po téměř šedesáti letech dalším z rozsáhlejších stavebních zásahů, které radnici během její historie významně ovlivnily.

Rekonstrukce stovky let starého historického objektu byla velmi složitá, a proto probíhala v několika etapách. V první fázi, která začala na podzim roku 2016, byla provedena oprava střechy a historických krovů. Následovala obnova fasád včetně návratu slunečních hodin na fasádu a obnovení polychromie erbů. Nad oběma vchody radnice najdeme celkem 13 erbů – gotické a renesanční. Radnice je jediným obdobným objektem u nás, který se může pochlubit dvěma dynastickými erbovními galeriemi, Jagellonců a Habsburků. V druhé fázi pak proběhla celková rekonstrukce všech fasád. Velmi náročná, a to konstrukčně i finančně, byla oprava věže. Ve špici věže byly nalezeny kovové tubusy se vzkazy našich předků. V rámci rekonstrukce byly tyto časové schránky naplněny předměty ze současnosti a vloženy zpět pro budoucí generace.

Olomoucká radnice je jednou z mála městských památek, která stále slouží svému původnímu účelu – dodnes je sídlem městské samosprávy a jejího úřadu. Veřejnosti je přístupná radniční věž a také nová expozice věnovaná orloji. V atriu radnice se nově nachází zrestaurovaný novodobý požární zvon a cimbály z věže, zavěšené do ocelové konstrukce, na které si veřejnost může i zazvonit. V Obřadní síni se pravidelně konají svatby, vítání občánků apod. V podloubí radnice nalezneme Informační centrum města, galerii Caesar a restauraci.

  • Období realizace proměny: duben 2016 – září 2020
  • Iniciátor proměny: Vedení statutárního města Olomouc
  • Investor: Statutární město Olomouc; Evropský fond pro regionální rozvoj (IROP) ; státní rozpočet
  • Další partneři realizace proměny: T. Tkadlec, P. Hurta, K. Gregůrek, L. Matějček, S. Rada. Odborní řemeslníci a restaurátoři: Vojtěch Ševčík, František Žíla, Mgr. Josef Petr, Mgr. Radomír Surma, Petr Hartmann, Michal Zlámal, Mgr. art. Jan Bittner, BcA.Tomáš Sušeň, Rostislav Bouchal, zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová
  • Projektant: Ing. arch. Pavel Pospíšil; Ing. Robert Binar; StudioPAB s.r.o.; autorka projektu opravy střech: Ing. arch. Iveta Trtílková
  • Realizační firma: H & B delta, s.r.o.
  • Autor soutěžních fotografií: Historická fotografie - pohled na orloj od sloupu sv. Trojice z roku 1930. Fotografie je uložena ve Státním okresním archivu Olomouc. Ostatní fotografie: autor Jan Andreáš, Statutární město Olomouc