Aktuality

Na veřejných projednáních můžete ovlivnit budoucnost města

Zajímá vás, jak se bude Olomouc vyrovnávat s klimatickými změnami, jak se změní podmínky parkování v různých částech města nebo co chystá Droždín v přípravě přestavby místní návsi? To vše si můžete vyslechnout a zapojit se do diskuse na veřejných projednáváních těchto témat, která se uskuteční už v týdnu od 13. do 17. září. Na přelomu září a října se pak odehrají prezentace pro veřejnost a veřejná projednání dalších pro občany důležitých témat.

Opravená radnice je mezi nejlepšími stavbami. Podpořme ji v hlasování | Foto: Jan Andreáš

Opravená radnice je mezi nejlepšími stavbami. Podpořme ji v hlasování

Mezi třiatřicet nejvydařenějších staveb byla tento týden vybrána i rekonstrukce olomoucké radnice. Do finále soutěže Stavba roku 2021 byla rekonstrukce radnice Olomouc vybrána „za mimořádně citlivý přístup a za řemeslně zdařilou precizní realizaci celé stavby, s důrazem na zcela mimořádnou památkovou hodnotu.“ Veřejnost teď může stavbu ve finále soutěže podpořit při hlasování na internetu.

V Holici je nová silnice, autobusové zálivy i chodník | Foto: Blanka Martinovská

V Holici je nová silnice, autobusové zálivy i chodník

Stavební práce, které v Holici znamenaly v průběhu letních prázdnin dopravní omezení, jsou u konce. Opravená je silnice na Návsi Svobody a pro městské autobusy jsou tady tři nové zálivy u zastávek MHD. A myslelo se i na chodce, práce v městské části totiž doplnila i stavba chybějícího chodníku v Keplerově ulici.

Další úsek opravené silnice, hotovo je v Neředínské ulici | Foto: Blanka Martinovská

Další úsek opravené silnice, hotovo je v Neředínské ulici

Konec výmolům, nerovnostem a prasklinám. Město dokončilo opravu části místní komunikace v ulici Neředínská. Nová je taky část chodníku a přibyl i ostrůvek zeleně.

Ministryně Dostálová: bez plánování to nepůjde, Olomouc postupuje výborně | Foto: Blanka Martinovská

Ministryně Dostálová: bez plánování to nepůjde, Olomouc postupuje výborně

Pracovní návštěvu Olomouce absolvovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Do města ji pozval primátor Mirek Žbánek, aby jednali o systému plánování investic v souvislosti s novým programovacím obdobím Evropské unie, o využití brownfieldů či o Národním plánu obnovy. Ministryně ocenila softwarový nástroj, který pro plánování investic vyvinuli v Olomouci, a nezapomněla ocenit půvab olomouckých památek.

Při stavbě tramvajové trati na Nové Sady přibylo šestadvacet parkovacích míst | Foto: archiv MMOl

Při stavbě tramvajové trati na Nové Sady přibylo šestadvacet parkovacích míst

Viditelné pokroky dělá stavba tramvajové trati na Nové Sady. V Rooseveltově ulici, kde stavba navazuje na dočasnou konečnou tramvajové trati, jsou už položené koleje, nová křižovatka a sloupy trolejového vedení. Mění se i okolí stavby.

Návrh nové parkovací politiky dělí město do čtyř zón / Foto: Pavel Snášel

Návrh nové parkovací politiky dělí město do čtyř zón

Do jednotlivých zón s odlišnými pravidly člení Olomouc návrh nové parkovací politiky. Zpracovaný dokument město představí 14. a 15. září. Veřejné prezentace se odehrají vždy v 17 hodin ve velkém zasedacím sále budovy magistrátu v Hynaisově ulici. S dopracovaným materiálem se ovšem může seznámit každý už od začátku července na webové stránce https://spokojena.olomouc.eu/parkovaci-politika/

Ulice Hrnčířská po rekonstrukci | Foto: archiv MMOl

Dvě ulice v Olomouci dostaly nové nebo důkladně opravené chodníky

Statutární město Olomouc právě dokončilo stavbu dvou nových chodníků. Jeden úplně nový chodník je v ulici Jilemnického, druhý opravený v centru města v Hrnčířské ulici. V případě historické komunikace byla opět použita původní dlažba.

Zimní stadion má novou střechu! | Foto: Michal Folta

Zimní stadion má novou střechu! I přes divoké počasí v červenci stavba všechno stihla

Výměna střechy zimního stadionu v Olomouci je hotova. V úterý se na střeše odehrála poslední prohlídka dokončeného díla před vydáním kolaudačního rozhodnutí. Během několika dní zimní stadion opustí stavební firma i se vším svým zařízením.

Obnovený vodopád v Bezručových sadech brzy čekají první zkoušky | Foto: Michal Folta

Obnovený vodopád v Bezručových sadech brzy čekají první zkoušky

Hotová stavební část a téměř hotová technologie. Příští týden první zkouška provozu. Tak na tom momentálně je obnovovaný olomoucký vodopád v Bezručových sadech.

Nový chodník na Černé cestě | Foto: Blanka Martinovská

Nový chodník na Černé cestě

Zbrusu nový chodník bude lemovat komunikaci podél ulice Černá cesta v Olomouci. Stavba začala minulý týden a linie už se jasně rýsují. Většinu chodníku, který má být hotový nejpozději v polovině srpna, pokryje mozaika z žulových kostek.

Kompenzace občanům kvůli výstavbě protipovodňových opatření | Foto: aymane jdidi z Pixabay

Kompenzace občanům kvůli výstavbě protipovodňových opatření

Lidem, kterých se bezprostředně dotýká výstavba protipovodňových opatření na řece Moravě, poskytne město náhradu v podobě nepeněžního daru. Rada města Olomouce schválila postup pro poskytnutí kompenzačního bonusu občanům za ztížené podmínky k bydlení z důvodu této dlouhodobé investice. Žádosti je možné podávat do 31. července.

Krakovská ulice - stav po realizaci | Foto: archiv MMOl

Nový povrch, chodníky i parkovací stání v další části Olomouce

Chodci i řidiči si užívají nových chodníků, nových parkovacích zálivů a silnice bez výmolů a děr v Krakovské ulici. Více než sto metrů komunikace a přilehlých chodníků dostalo v této části města nový povrch. Na podzim přibude i zeleň.

Plán pro chytrou Olomouc. Veřejné projednání už zítra, zapojte se!

Udržitelná rozumná řešení založená na datech a ne na pocitech – tak by se dala popsat oblast Smart City, jejímž cílem je usnadnit lidem život ve městě. A právě na tom se nyní můžete podílet i vy. Jak nejlépe pracovat s otevřenými daty řeší Plán pro chytrou Olomouc. S jeho návrhovou částí se můžete seznámit na veřejném projednávání, kde se samozřejmě můžete zapojit také do diskuse a podělit se o svůj názor. Veřejná prezentace bude on-line, ve středu 14. července od 17 hodin.

Moravské divadlo bude mít novou střechu | Foto: Pavel Snášel

Moravské divadlo bude mít novou střechu

Novou sezonu zahájí Moravské divadlo Olomouc pod novou střechou. Na začátku července odstartovaly tradiční prázdninové práce. Hlavním bodem je tentokrát oprava střechy. Práce za jeden a půl milionu korun by měly skončit v polovině srpna.